מעבר חדר

כבר חודשים שאתם הולכים על קצות האצבעות בחדר שלכם, מדברים בלחישות זה עם זה, צופים בטלוויזיה ללא סאונד, קוראים ספר עם פנס, ואין מה לדבר על אינטימיות זוגית…
החלטתם שהגיע הזמן להפסיק ללחוש, להפסיק לקרוא את השפתיים של יונית לוי, ואולי אפילו לארגן לו עוד אח…
אז איך תכבשו את החדר שלכם מחדש ותעבירו אותו לחדר משלו בצורה חלקה?

ריכזתי עבורכם כמה טיפים למעבר חדר חלק:
קודם כל, גם אם קשה לכם להתאפק להחזיר את החדר לרשותכם, המתינו לתקופה שגרתית, שבה לא קורים שינויים משמעותיים בחיי הילד. לדוגמה, תקופת הסתגלות לגן חדש היא לא תקופה מתאימה. תקופה של מחלה גם היא לא תקופה מתאימה.
לפני המעבר, כדאי להקנות לילד הרגלי שינה נכונים. רצוי ללמד אותו להירדם באופן עצמאי, לישון לילות רצופים (להוציא התעוררויות קצרות בשעות קבועות לצורך אכילה עד גיל מסוים) ולהתעורר בשעות סבירות בבקרים. זה יחסוך מכם הרבה טיולים בלילות.
לפני המעבר, מומלץ להכיר לילד את החדר החדש ולאפשר לו "להתיידד" עמו. במהלך היום, ניתן לשחק בחדר החדש ולעשות פעילויות מהנות אחרות.
בנוסף, לפני המעבר, כדאי להכין את הילד ולהסביר לו על השינוי הצפוי (כן, גם אם הוא עדיין לא לגמרי מבין אתכם). אם בחדר החדש יש כבר אח, חשוב להכין מראש גם אותו לקליטת אחיו בחדרו. במידה ומי מהם מביע התנגדות – עליכם לקבוע את עובדת המעבר באסרטיביות ולא לפתוח פתח למשא ומתן. עם זאת, עליכם להיות קשובים לחששות שמובעים, ולמצוא פתרונות יצירתיים לקשיים שמועלים.
מומלץ להעביר חפצים מוכרים ואהובים מהחדר הישן לחדש – מצעים, בובות וכדומה.
בעת המעבר לחדר החדש ובימי ההסתגלות הראשונים, כדאי לאפשר לילד, אם הוא זקוק לכך, את קרבתכם. לדוגמה, ביומיים הראשונים, ניתן לשבת לידו עד שנרדם, ביומיים הבאים אפשר לשבת לידו מספר דקות ואז לצאת לפני שנרדם ולומר לו שתחזרו בעוד כמה דקות לבדוק מה שלומו (ואכן לחזור), וביומיים הבאים ניתן לצאת ולומר שאתם נמצאים בחדר הסמוך למקרה שהוא צריך אתכם.
ברגע שהעברתם את הילד לחדר החדש, אל תחזירו אותו לחדר הישן במידה ומתעוררים קשיים בהסתגלות. עם הזמן ובעזרתכם, הוא יתרגל.

בהצלחה במעבר!

(נכתב ע"י מאלף ועד טף עבור אתר טיפת חלב)

ייעוץ שינה לתינוקות ולילדים