לינה משותפת

התינוק מתעורר שוב ושוב.. לא ישן יותר משעה ברציפות.. אתם מוצאים את עצמכם תוהים אולי כדאי, במקום לבלות את כל הלילה בטיולים למיטת התינוק ובחזרה לשלכם, לצרף אותו למיטתכם, רק הלילה כמובן, כדי שתוכלו להשלים קצת שעות שינה, ואולי בעצם גם מחר, או למשך השבוע הקרוב, או עד שהוא יהיה בן שנה, או שנתיים… לפני שאתם הולכים על זה, כדאי שתדעו מהם היתרונות והחסרונות של הלינה המשותפת.

יתרונות
1. נוחות: יותר קל לטפל בתינוק ביקיצותיו הליליות, כשהוא נמצא לצדכם במיטתכם ולא במיטה משלו ועל אחת כמה וכמה בחדר משלו. להניק או להרגיע מבלי להצטרך לקום מהמיטה זה ללא ספק הרבה יותר נוח.
2. סיפוק הצורך של התינוק במגע: ע"פ עקרון הרצף של לידלוף, לתינוק, בחודשים הראשונים לחיו, צורך במגע מתמיד עם ההורה שלו (גם בעת שינה). כאשר צורך זה מסופק, התינוק ממעט לבכות, חש אהבה, ביטחון וערך עצמי. כאשר הצורך אינו מסופק, לעומת זאת, התינוק חש מצוקה וחסך.

חסרונות
1. בעיית בטיחות: ע"פ משרד הבריאות, לינה משותפת במיטת ההורים מגבירה את הסיכון למוות בעריסה. כמו כן, יש סכנה שהתינוק יקבל מכה מאחד ההורים.
2. פיתוח תלות: התינוק יפתח תלות במיטת ההורים ובלינה לצד ההורים, ויתקשה בהמשך, כשנרצה להעביר אותו, להיגמל מהתלות הזו ולישון במיטתו ללא הורה לצידו.
3. פגיעה באינטימיות הזוגית: קשה מאוד לקיים יחסים זוגיים, כאשר התינוק מבלה בחברתכם גם בלילות.

לסיכום, עניין הלינה המשותפת מורכב, יש לו את החסרונות והיתרונות שלו, הוא עשוי להתאים למשפחות מסוימות ולאחרות פחות. בכל מקרה, כדאי להכיר את החסרונות והיתרונות, לקבל החלטה שקולה, ולא לפעול באימפולסיביות מתוך ייאוש.

 
 

ייעוץ שינה לתינוקות ולילדים